Sejm mierzony technologią - Sejmomierz.pl

przez Centrum Praskie Koneser

W 2019 roku frekwencja w wyborach parlamentarnych w Polsce wyniosła ponad 60%. Jako społeczeństwo powinniśmy jednak być aktywni nie tylko raz na cztery lata oddając głos przy urnie, ale oceniać pracę posłów każdego dnia.

Teraz jest to możliwe, dzięki aplikacji Sejmomierz.pl, za pomocą, której możemy dowiedzieć się jak aktywni są politycy, jakie działania realizują, ile zgłosili interpelacji oraz jak często biorą udział w obradach sejmu.

Sejmomierz.pl ponadpartyjna aplikacja, która w łatwy i przejrzysty sposób pozwala kontrolować pracę posłów i posłanek. Teraz wystarczy kilka kliknięć, by sprawdzić, jak parlamentarzysta,  na którego oddaliśmy głos, wywiązuje się ze swojego mandatu. Niezależnie od tego, czy należy do prawicy, czy lewicy.

Jest ich 460. Reprezentują wszystkich wyborców, a ich głównym zadaniem jest uczestniczenie
w posiedzeniach Sejmu. W teorii. Bo w praktyce nie każdy poseł lub posłanka wywiązuje się z tej roli tak samo. Co posiedzenie pojawiają się nagłówki mówiące o pustych ławach sejmowych podczas debat czy głosowań ważnych dla obywateli. Ale informacje o tym, kto i jak wywiązuje się ze swoich podstawowych poselskich obowiązków, wciąż są trudno dostępne.

Wystarczy kilka kliknięć

Właśnie dlatego powstał Sejmomierz. Po raz pierwszy w jednym miejscu (www.sejmomierz.pl), w wyjątkowo intuicyjnej formie, zebrane zostały najważniejsze informacje na temat aktywności posłów. Dzięki algorytmom, które automatycznie analizują tysiące danych ze stron sejmowych, można w łatwy i przejrzysty sposób dowiedzieć się, jak naprawdę pracuje polski Sejm oraz poszczególni posłowie. Na interaktywnej mapie sprawdzimy, jak rozkłada się poselska aktywność w całym Sejmie. Wystarczy kilka kliknięć w przeglądarce na smartfonie, by odnaleźć posła, który nas interesuje. Niezależnie od tego czy jest on z partii rządzącej, czy opozycyjnej.

Każdy obywatel powinien wiedzieć, jak spisuje się parlamentarzysta z naszego miasta czy regionu. Czy bierze udział we wszystkich głosowaniach. Odpowiedź na te pytania mamy teraz pod ręką. W naszym smartfonie. Można je sprawdzić tak łatwo jak pogodę w aplikacji czy nowe posty w mediach społecznościowych. A jeśli wiemy, że nasz poseł nie zajmuje się problemem, który obiecał rozwiązać, to dzięki aplikacji możemy go zaczepić za pomocą linku do jego mediów społecznościowych.

Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych pod adresem: www.sejmomierz.pl. Za funkcjonalność i komunikację aplikacji odpowiada agencja Grey. Pieczę nad stroną merytoryczną aplikacji będzie sprawować Stowarzyszenie 61/MamPrawoWiedziec.pl.