Uwaga! Władze Niemodlina zmieniają przepisy.

Uwaga! Władze Niemodlina zmieniają przepisy dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niemodlin.

Na stronie www UM Niemodlin pojawił się projekt uchwały zmieniający dotychczasową segregację śmieci, zmiana ta dotyczy popiołu. Ma  on być 1 z 7 oddzielnym rodzajem odpadu:

1) papieru;
2) z metali;
3) z tworzyw sztucznych;
4) ze szkła;
5) odpady opakowaniowe wielomateriałowe;
6) bioodpady;
7) popiół.

Który dotychczas należał do odpadów zmieszanych. Ową zmianę w przepisach władze argumentują faktem, że, ma docelowo zmniejszyć ilość odpadów zmieszanych. Co naszym zdaniem nie budzi zastrzeżeń.

Natomiast sypanie popiołu do worków zdaniem naszego czytelnika jest pomysłem kuriozalnym, i nie trudno się z nim zgodzić. Otóż w projekcie znajduje się również zmiana dotyczącą pojemników a mianowicie:

„Ustala się następujące rodzaje pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych" :

1)pojemniki wykonane z trwałych materiałów, zamykane, szczelne, o pojemności od 60 l. do 1100 l., kontenery o pojemności od 1,5 m3 do 34 m3;
2) kosze uliczne o pojemności od 20 l. do 70 l.;
3) inne specjalistyczne pojemniki;
4) worki z LDPE o pojemności 80 l do zbierania popiołu”

źródło ilustracji : https://horizon120stopni.flog.pl/wpis/10638739/idzie-grzes--julian-tuwim

Taka zmiana przepisów może znacznie utrudnić nam życie, bo jak przemieścić wypakowany worek popiołem z terenu posesji w miejsce odbioru?

Co w sytuacji, gdy zwierzęta uszkodzą worki?

Kto będzie porządkował rozsypany popiół?

No i najważniejsze czy taki worek sprawdzi się w domu np.: wielopokoleniowym?

Czy nie prościej wrócić do praktyk poprzednich włodarzy i w miesiącach od listopada do marca przekształcić kosze brązowe, czyli BIO do magazynowania popiołu? Lub wynegocjować z firmą Komunalnik Nysa dodatkowe kosze właśnie na ten cel?

Dodatkowo wysortowanie popiołu ze strumienia odpadów zmieszanych ma pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie kosztów, jakie gmina ponosi w związku z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. W związku z powyższym mieszkańcy pytają:

Czy owe "dobre rozwiązanie" wygeneruje obniżkę dla Nas bo w projekcie uchwały takiej informacji brak?

A jak Państwo myślą? Prosimy o opinie w komentarzach.

Poniżej publikujemy projekt uchwały.

źródło projektu uchwały strona UMiG Niemodlin

Dziękujemy za nadesłany materiał - zespół portalu.

Zapraszamy do komentarzy pod artykułem jak i na FB