Rewitalizacja rynku- czy przedwyborcza obiecanka?

przez Nd

Od jakiegoś czasu na kontach FB Niemodlina i Burmistrz lawinowo pojawiają się linki do wywiadów naszej włodarz, a dotyczą planów z rewitalizacja naszego zaniedbanego rynku.

Można pomyśleć informacja bardzo optymistyczna. Mamy obwodnicę, spokój nic tylko odrestaurować wizytówkę naszej Gminy. No cóż, czy jest tak do końca? Co mówi burmistrz w Radio Opole 2 luty 2023 „Po uruchomieniu obwodnicy, wreszcie możemy poważnie pomyśleć o rewitalizacji centrum - mówi burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz. Pierwsze kroki, czyli przygotowanie gminnego programu, już wykonano. Teraz pora na szczegóły.” I tu bańka mydlana pęka. Otóż wbrew pozorom i sugestiom gmina nie rozpoczyna rewitalizacji a jedynie cytując Radio Opole tworzy na tym etapie z naszego miasta „poligon doświadczalny dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.” Otóż Nyscy studenci w maju zawitają do naszego miasta i w ramach porozumienia z naszą Włodarz, w ramach przygotowania swoich prac magisterskich stworzą projekty, które ewentualnie mogą posłużyć,  kiedyś w przyszłości ( do końca nie wiadomo jak długiej) zatrudnionym projektantom. Należy zwrócić uwagę, że takie projekty to wartość intelektualna twórców, czyli studentów w tym przypadku. Czy wyłoniony w drodze przetargu projektant w  przyszłości wykorzysta owe propozycje, rzecz dyskusyjna.  Wykup praw autorski może tylko zwiększyć koszty owego projektu.  Co ważne dla nas – mieszkańców. W Uchwale budżetowej na rok 2023 środków na ten cel nie zabezpieczono.

W odnośniku obok zamieszczamy cały dokument - uchwała z budżetem na rok 2023. Czytelniku chcesz zapoznać się z całością dokumentu kliknij odnośnik obok >>> Budżet 2023 <<<

Należy przypomnieć, że kadencja obecnych władz kończy się wiosną 2024r. czyli pozostał jeszcze rok urzędowania. Przypomnijmy, temat rewitalizacji wraca do nas jak bumerang przed każdymi  wyborami. Przykład: z kwietnia 2016 : https://nto.pl/centrum-niemodlina-ma-byc-odnowione-za-pieniadze-unijne-i-rzadowe/ar/9918601

Nie można jednak powiedzieć, że władze nic nie zrobiły. Otóż w 2016 roku odrestaurowano część elewacji jednej z kamienic i wymieniono kilka rzędów dachówki.

Więcej zdjęć wyremontowanego budynku zobaczysz klikając w odnośnik obok >>> Kamienica po remoncie <<<

Niestety po kilku latach, elewacja zaczęła się obsypywać i obecnie wygląda niestety tak:

Miejmy nadzieję, że zobaczymy nasz niemodliński rynek odnowiony, kuszący turystów swoim pięknem. My zachęcamy do dzielenia się oczekiwaniami w komentarzach, być może władze, jak nie obecne, to przyszłe skorzystają z naszych uwag i pomysłów.  Bo przecież my najlepiej znamy swoje oczekiwania.

Źródło - źródło głównej ilustracji - https://polska-org.pl/695326,foto.html

- NTO.pl

-  bip.niemodlin.pl

-  www.niemodlin.pl