DRUZGOCĄCY RAPORT POKONTROLNY URZĘDU (RIO)

przez nd

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu przeprowadziła w dniach od 21 stycznia 2022 r. do 28 marca 2022 r. kontrolę kompleksową gospodarki finansowej Gminy Niemodlin za lata 2020-2021 oraz wybranych zagadnień za 2022 rok.

Kontrolę przeprowadzono metodą reprezentatywną, obejmując nią wybrane losowo operacje finansowo-gospodarcze, dowody źródłowe oraz ewidencję księgową. W oparciu o dokumentację udostępnioną inspektorom kontroli stwierdzono nieprawidłowości w działalności Gminy będące głównie konsekwencją nieprzestrzegania przepisów prawa.

Czego dowiadujemy się z wyżej wymienionego wystąpienia pokontrolnego RIO?

Otóż:

- wystąpienie zawiera 9 str. stwierdzonych nieprawidłowości oraz wniosków pokontrolnych, należy zaznaczyć, że, operacje finansów- gospodarcze wybrane zostały losowo i stanowią zaledwie małą część całości

- naruszono przepisy w zakresie rachunkowości, za które odpowiedzialność ponoszą: była i obecna Skarbnik Gminy oraz Burmistrz Niemodlina

- naruszenie przepisów podatkowych – odpowiedzialność ponoszą: Inspektor w Wydziale Podatków, Opłat i Egzekucji oraz Burmistrz Niemodlina, Naczelnik Wydziału Księgowości i Budżetu (były Inspektor w Wydziale Księgowości i Budżetu w okresie od 01.01.2020 r. do 29.02.2020 r.), Inspektor w Wydziale Księgowości i Budżetu oraz Burmistrz Niemodlina.

- naruszenie przepisów w zakresie gospodarowania nieruchomościami gminnymi polegające na niezamieszczeniu wykazów nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży na stronach internetowych Urzędu. Odpowiedzialność ponoszą Naczelnik Wydziału Organizacyjnego oraz Burmistrz Niemodlina.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, który publikujemy poniżej.

Odnośnik do strony wystąpienia pokontrolnego - kliknij >>> TUTAJ <<<

Dziękujemy naszej czytelniczce za czujność i nadesłany materiał.

Zespół portalu.