PRACA BIUROWA I DOLEGLIWOŚCI

przez Super User
Odsłony: 6780

Pozornie pracy biurowej nie kojarzymy z niebezpiecznym zajęciem, wręcz przeciwnie często podejmujemy zatrudnienie w biurze traktując je jako przysłowiową "ciepłą posadkę". Nic bardziej mylnego, wielogodzinne siedzenie przed ekranem ma swoje konsekwencje zdrowotne. Wielu pracodawców i służby BHP zwracają uwagę na ergonomię pracy i właściwe dopasowanie mebli biurowych do pracowników.

Dlaczego jest to tak ważne?

Podczas wielogodzinnej pracy biurowej najbardziej cierpi kręgosłup i układ kostny. Niedopasowane stanowisko pracy, chociażby do wzrostu pracownika np. nieodpowiednie biurko, niedopasowany fotel biurowy podczas wielogodzinnej pracy w bez ruchu i w pozycji siedzącej składa się na ból kręgosłupa i powstanie chorób zwyrodnieniowych. Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze biura bez komputerów, dlatego równie popularną dolegliwością np. u grafików staje się zespół cieśni nadgarstka.

Pracujesz w biurze i doskwierają Ci bolące łydki, skurcze mięśni nóg, zauważasz opuchnięte stopy? Wszystkie te objawy są wynikiem długotrwałego siedzenia. Dlatego tak ważna jest gimnastyka o której wspominają Specjaliści ds. BHP. Ponad 90 % pracowników biurowych borykało się z przewlekłym bólem karku. Dzięki ćwiczeniom i odpowiedniemu dopasowaniu fotela oraz biurka możemy w pewnym stopniu odwlec wystąpienie tego typu dolegliwości.

Czy po całym dniu zauważasz pogorszenie wzroku, odczuwasz "piasek" w oku i tzw. syndrom widzenia komputerowego? Zmęczenie wzroku, pogorszenie ostrości, suche oko a w efekcie bóle głowy, karku i pleców, te dolegliwości mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wielokrotnie, gdy występuje przewlekły ból, przekrwienie i zmęczenie oczu zbawieniem jest wizyta u okulisty. Dobrze dobrane okulary mogą naprawić problem.

Warto również wykonać pomiary natężenia światła w biurze, czy ustawić monitor, tak by pracownicy co jakiś czas mogli odciążyć wzrok chociażby poprzez spojrzenie w dal np. przez okno. Godne polecenia są dostępne w aptekach krople nawilżające, które niwelują dyskomfort oczu pojawiający się po całym dniu przed ekranem.

Do problemów z kręgosłupem, wzrokiem dochodzą również problemy z otyłością lub nadwagą, choroby na tle nerwowym, depresja, alergie, astma, bóle i zawroty głowy, choroby płuc, choroby układu krwionośnego, chociażby problemy z sercem (kto z nas nielubi wypić kawy?).

Dlatego tak ważne jest, gdy pracujemy w biurze przeciwdziałanie.

Zadbajmy:

- o komfortowe stanowisko dla pracownika,
- róbmy krótkie przerwy, wykonajmy podstawową gimnastykę, przejdźmy się po korytarzu,
- dbajmy o prawidłową i dogodną pozycję ciała,
- nie podjadajmy w czasie pracy i wykorzystujmy przerwy na posiłki, nie warto jeść przy komputerze,
- utrzymujmy porządek i przynajmniej raz w tygodniu poświęćmy czas na wytarcie biurka, monitora,
- po powrocie z pracy utrzymujmy zdrowy tryb życia, uprawiajmy sporty, nie spędzajmy czasu przed monitorem,
- pozwól odpocząć oczom i kontroluj podstawową czynność jaką jest mruganie, które pozwala nawilżyć oko.

Dziękuje.

Skomentuj

Komentarze

  • Brak komentarzy