Sierpień 2018, ku pamięci!

przez Portal
Odsłony: 3255

W dniu dzisiejszym tj. 14 sierpnia 2018 roku w magnuszowickim kościele o godz. 18:00 rozpoczęła się msza, po której mieszkańcy tradycyjnie udali się złożyć kwiaty pod pomnikiem w lesie w bliskim sąsiedztwie wsi Magnuszowiczki. Pomnik ku „PAMIĘCI OFIAR HITLEROWSKIEGO OBOZU PRACY PRZYMUSOWEJ W MAGNUSZOWICZKACH W LATACH 1940-1944” wzniesiono w sierpniu 2000r.


Obóz w Klein Mangersdorf to jeden z 15 tego typu miejsc na Śląsku Opolskim, które zostały zbudowane i rozmieszczone wzdłuż autostrady Wrocław-Kraków budowanej przez Niemców. Pierwszy transport składał się z 370 osób, byli to przeważnie młodzi ludzie pochodzący głównie z okolic Będzina, Dąbrowy Górniczej i Chrzanowa. Około 50% z nich stanowili Polacy, a pozostałą część obywatele polscy pochodzenia żydowskiego.

Wiosną 1941 r. w obozie więziono 500 młodych mężczyzn.

--

--

--

Według stanu z dnia 30 kwietnia 1942 r. przebywało w nim około 398 Żydów (na 288 miejsc). Średnia statystyczna przez cały okres istnienia obozu wynosiła 300 osób, które przymuszane były do prac przy budowie autostrady. Firma, która ich zatrudniała to „Julius Schallhorn” z Berlina.

Na terenie obozu znajdowało się kilka baraków, z których jeden przeznaczony był dla pilnujących strażników, kolejny na umywalnię, a w pozostałych przetrzymywano więźniów. Panowały tam ciężkie warunki bytowe ze względu na brak ogrzewania, brudne i zawszone baraki oraz głodowe racje żywnościowe co stwarzało warunki do pojawiania się wielu chorób.

Praca przymusowa mężczyzn polegała na przygotowaniu terenu pod budowę. Zajmowali się oni karczowaniem  lasu tj. ścinką drzew i wywożeniem ziemi. Kobiety zatrudnione były przy pracach w samym obozie.

Obóz ten został zlikwidowany w czerwcu 1944 r. a przebywających w nim więźniów przetransportowano do nowo powstałego podobozu KZ Auschwitz w Blechhammer (Medar-Blechhammer, od 1945 r, Blachownia Śląska). Liczba ofiar śmiertelnych tego obozu oraz miejsca pochówku do chwili obecnej pozostaje tajemnicą.

--

--

14 sierpnia 2018 - Gmina Niemodlin pamięta!

Skomentuj

Komentarze

  • Brak komentarzy