Stać nas na podwyżkę?

przez Super User

W najbliższy wtorek tj. 5-tego grudnia 2017 roku podczas nadzwyczajnej sesji, Rada Miejska w Niemodlinie podejmie decyzję o ewentualnej podwyżce cen wody. Czy (<ta>) faktycznie jest konieczna?

Próba przeforsowania podwyżki wody, wnioskowana przez Dyrektora ZGKiM (Adam Piętka) staje się coroczną tradycją i sposobem na kierowanie jednostką budżetową? Pytanie z czego wynikają planowane zmiany cen taryf? Odpowiedź uzyskujemy w uzasadnieniu opublikowanym na końcu niniejszego artykułu. Całość jak czytamy (w wycinku poniżej) opracowano z „zachowaniem należytej staranności zmierzającej do ochrony interesów odbiorców usług”.

-

Kolejny niezrozumiały fragment dokumentu:

-

Dokument dostępny w całości, poniżej.

-

Szanowni Państwo jak już wspomnieliśmy decyzja w najbliższy wtorek w rękach Naszych Radnych. Mając gotowe materiały oraz odpowiednie „narzędzia” naprawdę mogą wiele. To od nich zależy, czy po raz kolejny będziemy zmuszeni przykręcić kurki ("powodując kolejny spadek ilości poboru wody") w naszych domach i tym samym oszczędzać na niezbędnym, potrzebnym do życia składniku a tym składnikiem bez wątpienia jest woda.

-

Jak przedstawia się sytuacja w sąsiedniej gminie?

-

Zamieszczamy ceny taryf oraz abonamentu z sąsiedniej gminy Tułowice. Zakład opierający się na identycznych zasadach jak ZGKiM w Niemodlinie. Taka sama jednostka budżetowa, dodatkowo gmina o mniejszej liczebności (to zaprzecza powyższym uzasadnieniom Dyrektora Adama Piętki) ceny taryf w sąsiedniej gminie są znacznie niższe. Dlaczego?

-

Nowa propozycja taryf dla gminy Niemodlin

za 1m³ wody wyniesie:                  4,87 netto   5,26 brutto

za 1m³ ścieków wyniesie:             6,47 netto   6,99 brutto

opłata abonamentowa wyniesie:   6,62 netto   7,15 brutto

-

Tak kształtują się ceny w sąsiedniej gminie Tułowice

cena za 1m³ wody wynosi:            3,55 netto   3,83 brutto

cena  za 1m³ ścieków wynosi:       5,85 netto   6,31 brutto

opłata abonamentowa wynosi:      5,00 netto   5,40 brutto

-

Rachunek za wodę i ścieki z ZGKiM Tułowice - sąsiednia gmina.

-

Poniżej publikujemy projekt Uchwały, Tabele nowych taryf wraz z uzasadnieniem.

Podsumowanie:

Podwyżka, która stoi w progu naszej gminy z pewnością dotkliwie nadwyręży budżet mieszkańców. Mamy nadzieję, że Radni i Pan Dyrektor Adam Piętka znajdą rozwiązanie na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania jednostki ZGKiM-u bez konieczności sięgania do pieniędzy mieszkańców. Apel kierujemy do Pani Burmistrz, którą prywatnie podwyżka nie dotknie, gdyż z naszych informacji wynika, że zamieszkuje na terenie gminy Tułowice.

-

Na pytanie "Czy niemodlinian stać na podwyżkę wody"? odpowiedzą Dyrektorowi ZGKiM na wtorkowej sesji Radni i mieszkańcy. Uzyskaliśmy dodatkowo nieformalne informację, że sąsiednia gmina chętnie rozważy włączenie do siebie i skanalizowanie Lipna.