Skarga prokuratorska do uchwały XXXIV/194/16

Jak wynika z ustaleń głównymi inicjatorami uchwały był obecny dyrektor ZGKiM Pan Adam Piętka i piastująca stanowisko Burmistrza Niemodlina, Pani Dorota Koncewicz. Wspólnie przedłożyli Radzie Miasta gotową, niestety jak się okazuje najprawdopodobniej prawnie wadliwą uchwałę, która przyjęta została większością głosów.

Przegłosowanie skutkowało obciążeniem odbiorców wody tj. mieszkańców "kosztami za pseudo kontrolę techniczną”, którą mieli na miejscu wykonywać pracownicy podlegli Dyrektorowi. W rzeczywistości były to koszty przyłącza, jakich nie powinien z ustawy ponosić inwestor. Dodatkowo pozostaje kwestia księgowania ukrytych przychodów i kreatywności, jakimi wykazały się wspomniane osoby. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej nie jest spółką prywatną! Nie może tym samym zarabiać na mieszkańcach.

O powstanie tego typu spółki od dawna zabiegał Dyrektor Pan Adam Piętka!

Radni nabierają wody w usta i odsyłają do Przewodniczącego Rady Miejskiej, jednocześnie kategorycznie twierdzą, że zapewniano ich wielokrotnie o podstawach prawnych uchwały i nadzorze radcy prawnego zatrudnionego na etacie w tutejszym urzędzie. Z kolei Przewodniczący Pan Zbigniew Palak oświadczył, że on i kilku Radnych będąc w mniejszości podczas głosowania nad feralną uchwałą, nie mogli zapobiec jej przyjęciu a ich sugestie co do podstaw prawnych były pomijane i bagatelizowane!

Pytamy dlaczego Prokurator zmuszony był złożyć skargę do Sądu Administracyjnego? Kto jest winny tych zaniedbań, dlaczego przez rok nie zrobiono nic z wadliwą uchwałą? Kto zapłaci za ewentualne zwroty za nieprawidłowo naliczone opłaty i odsetki, które trzeba będzie zwrócić mieszkańcom?

W dniu jutrzejszym (19.07) odbędzie się sesja nadzwyczajna podczas której Radni zagłosują nad poniższa uchwalą.

--

Ponadto Radni mają wskazać osobę Burmistrza, jako reprezentanta przed obliczem Sądu Administracyjnego.

Po czyjej stronie stanie Burmistrz? Czy będzie chciał bronić podjętą decyzję Radnych a może wyłącznie swoją osobę i Dyrektora ZGKiM?

Temat nie jest najnowszy i z informacji wiemy, iż prokuratura wnioskowała o uchylenie jedynie tych zapisów będących w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa. Wyjaśnienia, jakie złożono w tej sprawie do Prokuratury poskutkowały odrzuceniem całej uchwały.

--

Sprawa jest rozwojowa a nam mieszkańcom pozostaje czekać na rozwój i efekt pracy Sądu i Prokuratury.