18-19 sierpnia - Dni Gminy NIEMODLIN

W dniach 18-19 sierpnia 2018 r. obchodzić będziemy "Dni Gminy NIEMODLIN".

--

Sobota "Dożynki gminne" i przygotowane atrakcje m.in. występy DUETU Małgorzata Kalińska i Jerzy Sadłoń, Lukas Gogol, Zespół 4EVER, zabawa taneczna z DJ Ariel. W niedzielę ciąg dalszy świętowania! wystąpi Zespół Piąty Bieg, Amelia Maibaum, Kamil Kilian, Maja Śliwiec, Zespół REVEL, Magdalena "Meg" Krzemień, Zespół BIG DAY, na koniec zabawa taneczna z Sport Brothers.

Przedostatni weekend sierpnia, to okazja do spędzenia czasu w gronie znajomych, przyjaciół, sąsiadów.

Zastanawia jedynie umieszczona na plakacie niewielką czcionką wątpliwa klauzula, która mówi, iż udział w imprezie jest równoznaczny "z wyrażeniem zgodny na wykorzystywanie wizerunku osób uczestniczących w imprezie w materiałach zdjęciowych, filmowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatorów".

Tak, było:

Jak wskazano w wyroku SA w Krakowie z 19 grudnia 2001 r., sygn. akt. I ACa 957/01: „Dla zastosowania art. 81 ust. 2 pkt 2 prawa autorskiego rozstrzygające znaczenie ma ustalenie w strukturze przedstawienia relacji między wizerunkiem osoby (lub osób) a pozostałymi elementami jego treści; rozpowszechnianie wizerunku nie wymaga zezwolenia, jeśli stanowi on jedynie element akcydentalny lub akcesoryjny przedstawionej całości, tzn. w razie usunięcia wizerunku nie zmieniłby się przedmiot i charakter przedstawienia”.

Należy w tym miejscu podkreślić, że wyłączenie ochrony wizerunku nie działa, gdy mamy do czynienia z portretem konkretnej osoby utrwalonym np. przy okazji imprezy publiczne.

Jest, raczej podobnie?

Wszyscy wiemy o RODO (Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych) to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r., które obowiązuje w Polsce 25 maja br. Według zasad opisanych w ustawie, składa się na to kilka czynników - zgoda musi być: dobrowolna, granularna, specyficzna, świadoma, a także prosta do wycofania. Czym to wszystko jest i jak do tego się zabrać? Dobrowolność to nic innego jak fakt, iż użytkownicy/uczestnicy nie mogą być zmuszeni do zgody. Ich decyzja musi zostać podjęta przez nich samych. Granularna, inaczej konkretna to odnosi się do konkretnych zastosowań i jasno określa, na co zgadza się użytkownik. Specyficzna, czyli określona przed zawarciem umowy i jasno mówi, w jakim celu będą użyte dane osobowe użytkownika. Świadoma, użytkownik musi zdawać sobie sprawę z tego, co robi, a także prosta do wycofania, osoba powinna mieć sposób sygnalizowania chęci wycofania zgody, co musi być uhonorowane przez firmę/organizacje. Przede wszystkim, taka możliwość musi istnieć i być prosta w wykonaniu oraz nie wywoływać negatywnych następstw dla użytkowników.

Tak, jak osoba przesyłająca na adres naszego portalu materiał, mając na uwadze wszelkie absurdy pomieszane z szaleństwem (mamy tu na myśli swego rodzaju restrykcje i obowiązki) i tak nie rozumiemy zasadności zamieszenia klauzury a także tego, co wnosi... wierzymy jednak, że osoby które udadzą się na tegoroczną zabawę, po prostu będą się świetnie bawić. Tego życzymy wszystkim!

Dziękujemy.

Źródło: UMiG Niemodlin