Podwyżka 50% za ŚMIECI!

przez Mieszkanka
Odsłony: 1996

Kolejne podwyżki zafundowane przez obecnie rządzących w Niemodlinie. Dnia 7 stycznia na sesji Rady Miejskiej przegłosowano nowe podwyżki, tym razem zapłacimy więcej za śmieci.

Cena za wywóz odpadów z dotychczasowej kwoty 10 zł wzrosła do 15 zł za osobę. Zatem czteroosobowa rodzina zamieszkująca na terenie gminy Niemodlin zapłaci miesięcznie 20 zł więcej! Zorganizowano przetarg, który miał miejsce 15 listopada 2018r. Wystarczył jeden przetarg do którego stanęła wyłącznie firma P.H.U. Komunalnik Sp. z o.o. a jej oferta znacząco przekroczyła założony wcześniej przez włodarzy budżet. 

Jak czytamy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (część dotycząca odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Niemodlin oraz wyposażenie, wywóz odpadów i obsługa PSZOK) gmina przyjęła na ten cel 4 560 000 zł  P.H.U. Komunalnik zaoferował cenę 5 556 600 zł czyli blisko 1 mln większą!

Ciekawy wydaje się przyjęty sposób weryfikacji ofert, mocno rozbudowany:

Opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu oceny ofert:

Dla części I zamówienia:

a) cena – waga 60%

W ramach tego kryterium Wykonawca może uzyskać maksymalnie 60 pkt.

b) monitoring PSZOK oraz zapis – waga 10%

W ramach tego kryterium Wykonawca może uzyskać maksymalnie 10 pkt.

c) jednolity ubiór dla pracowników – waga 10%

W ramach tego kryterium Wykonawca może uzyskać maksymalnie 10 pkt.

d) dodatkowy odbiór odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – waga 10%

W ramach tego kryterium Wykonawca może uzyskać maksymalnie 10 pkt.

e) dodatkowe mycie pojemników – waga 10%

W ramach tego kryterium Wykonawca może uzyskać maksymalnie 10 pkt.


Czytając powyższe nasuwa się wniosek, że firma w jednolitych mundurach służbowych oceniona byłaby wyżej niż ta w dowolnym ubiorze? Czy tak bardzo zależy nam na schludnym wyglądzie Panów odbierających odpady? Przewyższona kwota oferty niebyła zdaniem większości Radnych powodem do głosowania przeciw, zorganizowania nowego przetargu do którego może przystąpiłoby dodatkowa firma i wybór oferty Komunalnika nie byłby już tak oczywisty.I. Dla porównania przedstawiam sposób oceny zastosowany w Gminie Tułowice:

 1. Ocenie i porównaniu ofert będą podlegały wyłącznie oferty nieodrzucone, złożone przez Wykonawców nie podlegających wykluczeniu z niniejszego postępowania.
 1. Zamawiający będzie oceniał oferty według następujących kryteriów i ich rangi:
 2. cena – waga 60%
 3. termin płatności faktur za wykonaną usługę – waga 40%

Mieszkańcy Tułowic płacą za śmieci mniej.


II. Sposób oceniania ofert w podobnym przetargu w Gminie Dąbrowa:

Oferty zostaną ocenione przez Zamawiającego w oparciu o następujące kryteria i ich znaczenie:

1 Cena ( C ) 60% -60 punktów

2 Termin płatności (T) 40% -40 punktów .


W Dąbrowie postępowanie przetargowe unieważniono 6.12.2018r. Uzasadniając:

Cena najkorzystniejszej oferty tj. 1 137 123,40 zł przewyższa kwotę, którą  zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zadania tj. 969 840,00 zł, a Zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej z oferty, w związku z powyższym zasadne jest unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4) ww. ustawy.


Mieszkańcy Dąbrowy jeszcze mają szansę, że zapłacą mniej za wywóz odpadów, my niestety już nie. U nas nikt nie próbował powalczyć o zmniejszenie kosztów, zapłacimy wszyscy.

Dziękuje Radnym.

Skomentuj

Komentarze

 • Gość (Udu)

  Mało tego, nie dość, że podwyżki o 50% za wywóz odpadów, to jeszcze dzisiaj wymieniony został pojemnik na plastik na mniejszy!! ze 120l, na 90l. !!! Zaraz koniec stycznia, a do końca stycznia ważny jest obecny harmonogram wywozu odpadów, nigdzie nie ma żadnej informacji kiedy pojawi się nowy harmonogram, porażka.

 • Gość (Henryk)

  Mamy dzis 12.stycznia a od 1grudnia firma nie raczyla zajrzeć do kosza i wywiezc śmieci, kosz do dzis stoi pelny i moje pytanie jest takie.za co ja mam płacić?i jeszcze rzadaja podwyżki za nie wykonana pracę.

 • Gość (Jakub)

  Niemodlin to nedzna gmina, mieszkam tu 4 lata, I nic mnie z ta wasza gmina nie laczy oprocz podatkow. Za 20 lat to bedzie wies

 • Gość (Krzysztof z kopalni)

  Stać nas,to będziemy płacić. Cieszcie się, że macie pojemniki i nie wozicie po lasach.

 • Gość (grzegorz)

  Cała dyskusja trwa na facebooku. Kto głosował na chochoła .Dać znać podrzucę rachunki do zapłaty. Nie zamierzam płacić za wasze decyzje.I jeszcze jedno kto z uporem maniaka rozstawia te ławki w tych dziwnych miejscach. Debil, szczególnie ta przy ulicy, przy Medyku. W parku 15 ławek do wymiany zmurszałe i zapadłe deski,zarośnięta fontanna.Miernota

 • Gość (Katarzyna)

  Ja też jestem ciekawa jak wyglądało głosowanie. Jeśli jest taka możliwość- chętnie się dowiem kto nas tak urządził!

 • Gość (czytelnik)

  Proszę Redakcję o publikację jak głosowali Radni

 • Gość (leonardo)

  C B A