Kolejne pieniądze rządowe rozdane. Niemodlin ich nie potrzebuje?

przez Rządowy
Portal

Pieniądze rządowe na utworzenie nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, w województwie  opolskim rozdysponowane. Niemodlin nie starał się o powyższe środki.

W dniu 6 marca 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim wręczono promesy przedstawicielom lokalnych samorządów, które będą realizowały inwestycje min. w ramach programu Maluch plus.

Dofinansowanie programu Maluch plus zagwarantuje dalsze funkcjonowanie 2716 miejsc opieki w tym 41  miejsc dla dzieci niepełnosprawnych i dzieci o specjalnych potrzebach. Należy wspomnieć, że dofinansowano wszystkie projekty zgłoszone do konkursu, dotyczące powstania nowych miejsc opieki nad maluchami. Dzięki rządowemu wsparciu powstanie prawie 985 nowych miejsc opieki nad najmłodszymi mieszkańcami województwa.

Opolskie samorządy lokalne otrzymają na realizację programu Maluch plus ponad 10,6 mln zł wsparcia. Dofinansowanie otrzymały:

• Walce - 630 tys. zł na utworzenie 21 miejsc
  • Dąbrowa - 900 tys. zł na utworzenie 30 miejsc
  • Kietrz - 552 tys. zł na utworzenie 31 miejsc
  • Cisek - 450 tys. zł na utworzenie 15 miejsc
  • Prószków -  960 tys. zł na utworzenie 32 miejsc
  • Gorzów Śląski 720 tys. zł na utworzenie 24 miejsc
  • Praszka - 1,5 mln. zł na utworzenie 50 miejsc

- moduł 1 b

• Głubczyce, prawie 1,2 mln zł na utworzenie 65 miejsc
  • Strzelce Opolskie - 32 tys. zł na utworzenie 16 miejsc oraz 12,8 tys. zł na ich funkcjonowanie
  • Olesno - 660 tys. zł na utworzenie 30 miejsc oraz 12 tys. zł na ich funkcjonowanie
  • Brzeg - 66,05 tys. zł na utworzenie 14 miejsc oraz 4,2 tys. zł na ich funkcjonowanie
  • Kędzierzyn-Koźle – 532,1 tys. zł na utworzenie 50 miejsc
  • Nysa – 2,2 mln. zł na utworzenie 100 miejsc
  • Korfantów – 198 tys. zł na utworzenie 9 miejsc oraz 2,7 tys. zł na ich funkcjonowanie

Z dokładnych wyliczeń wynika zatem, że w województwie opolskim powstanie 487 nowo tworzonych samorządowych miejsc dla maluchów, natomiast podmioty niepubliczne, utworzą 498 miejsc za kwotę 3,16 mln zł. i zapewnią ich funkcjonowanie w 10 gminach.

Przypominamy, że Niemodlin cały czas czeka na obiecane przez Burmistrz Koncewicz w 2014 roku i tuż po zeszłorocznych wyborach, nowe przedszkole. Czy spełnią się obietnice? Czy na wybudowanie jednego przedszkola potrzebne są nie dwie a trzy kadencje?