CZAS DO SZKOŁY

przez Mama
Odsłony: 818

Gmina Niemodlin jest organem prowadzącym dla 4 szkół podstawowych. Największą placówką kształcąca ok. 427 dzieci jest Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Korczaka w Niemodlinie. Jest to jedna z najlepiej doposażonych placówek, oprócz szkolnej sali gimnastycznej, uczniowie korzystają z wybudowanego przy szkole w 2009 roku boiska „Orlik”.Obiekt ten został wybudowany przez burmistrza Stankiewicza w ciągu 6 miesięcy i kosztował 1 550 000 zł. Dodatkowo dzieci uczące się w „jedynce” część zajęć odbywają na hali sportowej, wybudowanej też przez p. Stankiewicza. Samo dofinansowanie z Unii Europejskiej do tego obiektu, wyniosło 2 901 268,02 zł. (w ramach projektu sfinansowano budowę hali wraz z kompletnym, profesjonalnym wyposażeniem sportowym). Uczniowie szkoły nr 1, uczestniczą w zawodach odbywających się na stadionie przy ul. Sportowej, zrewitalizowanym przez wymienianego wcześniej burmistrza, w 2014 roku. Koszt modernizacji stadionu wyniósł wtedy 2 123 408,07 zł. W związku z brakiem na terenie szkoły placu zabaw uczniowie młodszych klas, często wychodzą na spacery i bawią się na placu zabaw przy ulicy Reja, wybudowanego też przez burmistrza Stankiewicza w 2014 roku, za kwotę 100 000 zł. Ostatnie 4 lata kadencji burmistrz Koncewicz to remont drogi przy ul. Tysiąclecia i Sportowej na kwotę 1 167 350 zł w 2017r., z której korzystają rodzice dowożący dzieci do szkoły.W Niemodlinie funkcjonuje też Szkoła podstawowa nr 2 im. Marii Curie- Skłodowskiej, w której uczy się ok. 104 dzieci. Najtrudniejsza sytuacja według rodziców jest właśnie w niemodlińskiej „dwójce”. Sam budynek szkoły cały czas pęka. Dzieci nie mają sali gimnastycznej na miarę XXI wieku. Na zajęcia wychowania fizycznego muszą przejść spory kawałek do zamku. Tu w starych zamkowych pomieszczeniach (przerobionych na salę) dzieci "mogą" ćwiczyć. Jest to uciążliwe szczególnie w zimie. Nie najlepiej wygląda też, mający kilkadziesiąt lat, wyasfaltowany plac do ćwiczeń za szkołą. Plac przed placówką też wymaga remontu. Szkoła nie posiada placu zabaw, co podkreślają okoliczni mieszkańcy, którzy chętnie skorzystaliby z takiego dobrodziejstwa, niestety próżno szukać takiego miejsca na niemodlińskim rynku.W  Szkole Podstawowej  im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Graczach uczy się ok.192 uczniów. Szkoła w 2013 roku, dzięki poprzedniemu burmistrzowi została ocieplona. Wtedy też zmieniono sposób ogrzewania szkoły na olejowy. Koszt tej inwestycji to  1 569 480,00 zł.Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rogach prowadzi też oddział przedszkolny. Do szkoły tej uczęszcza ok. 64 uczniów i k. 23 przedszkolaków.Gminne placówki oświatowe to też przedszkola. Niemodlin cały czas czeka na budowę nowej placówki przy ul. Opolskiej. Obecna burmistrz niestety nie dotrzymuje obietnicy, którą złożyła ponad 4 lata temu, przedszkole miało być wybudowane w trybie pilnym.

Placówka przy ul. Opolskiej nie nadaje się już do użytku i jest warunkowo dopuszczana przez Straż Pożarną. W  Publicznym Przedszkolu nr 2 w Niemodlinie uczy się ok.126 dzieci.W lepszej kondycji jest Publiczne Przedszkole nr 1 „Bajka” w Niemodlinie. Tu już za czasów poprzedniego burmistrza rozpoczęły się remonty. W roku 2014 za kwotę 145 000 zł wyremontowany mieszczący się tam lokal mieszkalny i utworzono w nim oddział żłobkowy. W przedszkolu tym uczy się ok. 144 dzieci. Cieszy fakt powstania z prywatnej inicjatywy żłobka i przedszkola w Niemodlinie, jednak jest to jednostka niepubliczna.

Do Publicznego Przedszkola w Graczach uczęszcza ok. 85 wychowanków. Przedszkole było wyremontowane w 2016 roku. Na stronie gminnej nie podano kosztu remontu. W 2019 roku burmistrz Dorota Koncewicz za ok.1,5 mln złotych otworzyła dwa boiska sportowe przy szkole w Graczach i boisko wiejskie w Grabinie.

Wiadomości dotyczące szkół pochodzą ze strony niemodlin.pl - „Informacja o stanie realizacji  zadań oświatowych w gminie Niemodlin  w roku szkolnym 2017/2018” .

Pozdrawiam.

Skomentuj

Komentarze

  • Brak komentarzy