Niemodliński "Master plan"

przez Bd
Odsłony: 978

Wracamy do jednego z artykułów z 2016 roku w sprawie “Master planu”. Całość zakładała zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie obniżenie rachunków za oświetlenie ulic. Pod tytułową nazwą krył się plan doskonały, inwestycja w wyniku której wysłużone lampy (starej technologii) miały zostać zastąpione nowoczesnymi LED-ami.


Gmina miała zamontować 145 opraw, dostawca prądu miał zmodernizować 970 istniejących opraw i zamontować 232 nowe punkty świetlne.

W artykule czytamy:

„Do tej pory gmina Niemodlin płaciła za oświetlenie ulic 450 tysięcy złotych rocznie. Po wymianie opraw koszt wyniesie 200 tysięcy" - (NTO, 10 października 2016r.)

Nowoczesny system miał pobierać nawet o 70 procent energii mniej od tradycyjnych lamp i to bez praktykowanych wtedy ze względów oszczędnościowych "nocnych wyłączeń światła".

Innowacyjne oprawy miały pozwolić sterować natężeniem oświetlenia ulicznego w zależności od zadanego przedziału godzinowego. Na przykład w nocy, kiedy na ulicach nie ma ludzi, lampy samoczynnie miały przygasać, a nad ranem i wieczorami świecić mocniej. Całość została poprzedzona kilkumiesięcznymi testami.

„Na początku bieżącego roku na odcinku ulicy Podwale oraz na ul. Chopina zamontowano kilkanaście opraw LED-owych i testowano ich działanie” - (NTO,10 października 2016r. )

Jaki jest efekt realizacji planu?

Budżet Gminy na 2020r.w pozycji wydatki:

90015 - Oświetlenie ulic, placów i dróg - 861 000,00 zł

Mieszkańcy głównie osoby starsze skarżą się dodatkowo na nowe oświetlenie, że świeci niedostatecznie mocno. Światło jest punktowe i nie zapewnia komfortowego przemieszczania się po zmroku.

 

 

 
 
 
 
Dziękuje za uwagę.
 
Pozdrawiam.

 

 

Skomentuj

Komentarze