Program OSA - edycja 2018!

przez Super User

OSA (otwarte strefy aktywności), to nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki. Celem programu jest wybudowanie ogólnodostępnych, bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjnych, które powinny stać się miejscem aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Miejsca te mają również poza zachęceniem do aktywności podnieść estetykę przestrzeni publicznej poprawiając przy tym jakość życia mieszkańców danego obszaru

Wysokość dofinansowania jakie gmina może uzyskać z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zależy od jej dochodu i jest to:

- do 50%wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł;

- do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 35 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach.

W ramach programu wnioskodawcy mogą zaplanować również inne funkcje sportowo-rekreacyjne stref lub zlokalizować je obok już istniejącej infrastruktury sportowej.

W ramach OSA wnioskodawcy mogą zaplanować m.in.: street workout park/kalistenika, skatepark, parkour, trampoliny, dodatkowe place zabaw, mini boiska, boiska plażowe, boiska do sportów ulicznych, rozbudowane strefy relaksu, w tym również o charakterze sezonowym, tory bmx, pumptrack, zewnętrzne ścianki wspinaczkowe etc. (dodatkowe zespoły urządzeń czy obiekty nie będą jednak kosztami kwalifikowanymi w programie).

W ramach programu wnioski mogły składać również najbiedniejsze gminy w Polsce. W dwa lata w całej Polsce ma zostać przeprowadzonych 3 tysiące inwestycji. Tak program OSA reklamowany jest na stronach Ministerstwa. W jakiej wersji program będzie realizowany w naszej gminie, która też złożyła wniosek, okaże się niebawem.

W poprzedniej kadencji tj. w latach 2008-2013 Niemodlin był liderem w województwie w pozyskiwaniu środków europejskich i z pozostałych źródeł w tym z opisywanego programu ministerialnego.

Jak wynika z uzyskanych informacji pozyskano środki na:

– budowę hali widowiskowo-sportowej, całkowita wartość inwestycji to 6 321 183,12zł kwota dofinansowania z Unii Europejskiej - 3086 455,32 zł,

–  budowę boisk sportowych w Niemodlinie w ramach programu „Moje boisko Orlik” całkowita wartość inwestycji 1 553 815,98 zł kwota dofinansowania to 666 000,00 zł,

–  szlak rowerowy „Wokół Niemodlina” całkowita wartość inwestycji 113 928 zł, kwota dofinansowania to 96 838,80 zł,

–  budowę i doposażenie 19 placów zabaw na obszarach wiejskich kwota inwestycji  to 684 341,17zł, kwota dofinansowania to 446 951,54 zł

–  Przebudowę stadionu miejskiego w Niemodlinie koszt inwestycji to 1966 057,42 zł, kwota dofinansowania to 950 508,00 zł,

–  budowę placu zabaw na ulicy Reja …....... itd.

Nie wiemy jak wy, ale my z przyjemnością zagralibyśmy w piłkarzyki:

A może szachy na świeżym powietrzu?

Mamy nadzieję, że nowe inwestycje przyćmią działania poprzedników a mieszkańcy zyskają nowe ciekawe miejsca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.