Rzeźby znad stawu zamkowego. Zagadka rozwiązana! Nowe informacje

przez Nd
Odsłony: 1896

W 2017 r przy stawie zamkowym w Niemodlinie odbył się plener rzeźbiarki, powstały monumentalne drewniane rzeźby, które cieszyły mieszkańców i turystów swoim pięknem.

 

 

 

- -

 


- -

Rzeźby cieszyły się też sporym zainteresowaniem prasy i telewizji. Chcesz zobaczyć więcej kliknij w odnośniki obok: wyborcza.pl OPOLE zobacz także o powiecie info

Miały być wizytówką miasta,

- -

 

- -

 

- -

Niestety nie zatroszczono się o odpowiednią konserwację, po kilku latach uległy przebarwieniu, częściowej degradacji i zagrzybieniu.

- -

 

- -

 

- -

Jak informowały nas władze naszej gminy rzeźby zostały usunięte w celu odrestaurowana. Z wiadomości, jaka otrzymaliśmy od naszego zaniepokojonego czytelnika wynika, iż, post, w którym opisywano demontaż i cel wywózki najprawdopodobniej został usunięty a na pewno jest problem z odszukaniem tych informacji na stronie urzędu. Czytelnik nie doszukał się także informacji na temat artysty bądź firmy, która zajęłaby się renowacją i kiedy owe dzieła powrócą.  Na stronach BIP Niemodlin wg czytelnika jest brak informacji o ogłoszonym wcześniej przetargu czy zapytaniu ofertowym. Nasz czytelnik pyta?: Czy poza tradycyjnym wiosennym pomalowaniem krawężników wapnem na biało w pobliskim parku jest szansa, aby tej wiosny powróciły drewniana rzeźby i dalej cieszyły nasze oko?  To pytanie przesyłamy do Naszych Władz? Nasuwa się tez jeszcze jedno pytanie, czy nie wystarczyło odpowiednio wcześniej zając się konserwacją? Nie narażać finansów publicznych na niepotrzebne wydatki?  Zgodnie z przysłowiem „ lepiej zapobiegać niż leczyć”.

- -

Mamy nadzieję, że te monumentalne prace powrócą na swoje miejsce, odrestaurowanie i odpowiednio już zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

- -

Dzięki czujności Naszych czytelników udało się ustalić lokalizację dzieł sztuki. Okazało się, że leżą na gruzach znajdujących się za budynkiem Urzędu Gminy. Czytelnicy oraz Redakcja Portalu nie ukrywają swojego oburzenia. Poniżej foto dokumentacja wykonana w dniu dzisiejszym tj. 26 marca 2023r.

- -

- -

 

- -

- -

Uzupełniamy fotorelację o kolejne zdjęcia przesłane przez Naszego czytelnika w dniu dzisiejszym tj.27 marca 2023. Serdecznie dziękujemy

- -

- -

- -

Miała być wizytówka miasta a jest podsumowanie rządów Naszych Włodarzy!

Dziękujemy bardzo za kontakt i nadesłany materiał.

Zespół portalu.

 

 

 

Źródła:

- wyborcza.pl/opole

- https://opowiecie.info

- www.youtube.com

- konto prywatne FB - Dorota Koncewicz

 

Dziękujemy za nadesłany materiał - zespół portalu

 

 

 

Skomentuj

Komentarze

 • Gość (MIESZKANIEC)

  Chyba najbezpieczniej byłoby po wcześniejszej konsultacji z autorami rzeźb , mając je już zdemontowane wykonać kopie ale już z wykorzystaniem materiału bardziej odpornego na warunki atmosferyczne np beton , a oryginały po uprzednich pracach konserwatorskich umieścić w bardziej przyjaznym środowisku lub zadaszeniem, to pozwoliłoby na zaoszczędzenie w przyszłości ponoszenia kosztów jeszcze raz.

  0 Krótki URL:
 • Gość (Kazimierz)

  Kłamczucha!

  0 Krótki URL:
 • Gość (Ptaszek)

  Czyli co taka renowacja jaki burmistrz? Kłamczucha.

  0 Krótki URL: