Parafie zadbają o zabytki !

przez Nd

Zabytki stanowią świadectwa przeszłości, niosą w sobie opowieści o realnych ludziach, miejscach, czasach i narodach.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla naszych czytelników a w szczególności tych, dla których historia ma szczególne znaczenie. Okazuje się, że nie tylko Zamek niemodliński odzyska swoją świetność, ale i dwie parafie na terenie naszej gminy dostały dotacje na odrestaurowanie zabytków. Parafia w Niemodline otrzymała dotację z programu „Polski ład dla kultury” i w ramach pozyskanych środków odrestaurowane zostaną tzw. zabytki ruchome, a dokładnie dwa obrazy o tematyce sakralnej, rzeźba św. Nepomucena, a także kute drzwi do zakrystii oraz naczynie na wodę święconą.

Powyższe zdjęcia  nadesłane przez członka rady parafialnej - dziękujemy.

Zabytkowy Kościół pw. Św. Trójcy w Graczach czeka remont całościowy. Jest to zadanie bardzo kosztowne i na pewno czasochłonne. W bieżącym roku pozyskano środki z trzech źródeł a mianowicie z UM, od wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozyskane środki wystarczą na najważniejsze zadanie a mianowicie wymienione zostanie całe poszycie dachowe, a także część elewacji zgodnie z zaleceniami konserwator zabytków. Ww dotacje parafia otrzymała dzięki dużemu zaangażowaniu Poseł Violetty Porowskiej, która objęła swoim „ patronatem „ remont kościoła parafialnego.

Z początkiem września rozpoczęły się prace rozbiórkowe, a lada dzień na teren kościoła wkroczy firma dekarska.

źródło zdjęć - strona parafialna Gracze

Obecnie Parafia czeka na rozstrzygnięcie wyników II naboru z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.  Pozyskane środki w całości przeznaczone maja być na prace związane z odrestaurowaniem elewacji.  Należy wspomnieć, że chęć remontu i przywrócenia dawnego blasku wśród mieszkańców Graczy jest ogromna. Cyklicznie organizowane są kwesty, pikniki, kiermasze licytacje, …o czym regularnie informuje strona prowadzona przez Proboszcza i parafian.

Ekipa portalu życzy osobom zaangażowanym w remont determinacji w działaniu i szybkiego osiągnięcia celu. Powodzenia!

źródło zdjęć:

zdjęcia dzieł sztuki nadesłane przez członka rady parafialnej.

źródło zdjęć remontowanego kościoła - strona parafialna Gracze.

Serdecznie dziękujemy za nadesłany materiał - Zespół portalu