Zamiana roweru!

przez Rowerzysta

Łagodna zima miejmy nadzieje wkrótce nas opuści. Miłośnicy dwóch kółek napędzanych siłą mięśni z tych stacjonarnych, będą mogli przesiąść się na tradycyjne rowery. Nie wiem jak Wy ale ja nie mogę się doczekać, by w nowym 2018 roku przemierzyć kolejne kilometry. Plusowe temperatury kuszą by odkurzyć swój rower po zimowym śnie i przygotować go do nadchodzącego sezonu.

O to kilka najważniejszych szczegółów o których warto pamiętać podczas wstępnych przygotowań swojego pojazdu do drogi.

Wiele artykułów poświęcono tej tematyce, ja pragnę zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze elementy, czyli te zapewniające bezpieczeństwo. Zanim wyruszycie w pierwszą trasę warto zwrócić uwagę na stan ogumienia, hamulce, oświetlenie oraz elementy odblaskowe (o ile rower jest w nie wyposażony).

Dobrze przygotowany rower z pewnością nie zawiedzie na trasie.

W wielu przypadkach na wiosnę, gdy chcemy ruszyć na pierwszą wycieczkę okazuje się, że w naszym rowerze po tak długim postoju niema powietrza może to być sygnałem do konieczności wymiany dętki. To dobry moment, aby po napompowaniu przyjrzeć się też oponom, mianowicie czy bieżnik jest wystarczający, guma nie jest sparciała i nie posiada pęknięć, czy w którymś z kół nie tkwi jakieś ciało obce w postaci gwoździa, pineski, itp. To właśnie stan ogumienia gwarantuje nam udaną wycieczkę bez zaskoczenia słynnym "kapciem". Wiadomym jest, że po najechaniu kołem na ostre przeszkody zazwyczaj będziemy zmuszeni kontynuować wycieczkę pieszo. Jeżeli chcemy takiej sytuacji uniknąć, warto sprawdzić podręczne narzędzia i uzupełnić saszetkę o zapasową dętkę.

Nie zapominajmy o hamulcach w naszym dwukołowcu. W zależności w jakie został wyposażony, czy to będą szczękowe czy tarczowe należy zwrócić uwagę czy w dalszym ciągu ich skuteczność jest taka sama jak w zeszłym roku. To bardzo ważny element gwarantujący nam bezpieczne wyhamowanie zwłaszcza w nagłych przypadkach.

Ruch w Naszym mieście nie jest mały a pokonanie Niemodlina drogą krajową przy obecnym natężeniu ruchu zwłaszcza samochodów ciężarowych, to nic innego jak akt odwagi. Jeżeli jesteśmy zmuszeni, na całe szczęście dozwolone jest poruszanie się rowerem po chodniku. Jednak przy obecnych wysokościach krawężników, trzeba uważać. W wielu miejscach jest wąsko i wyminięcie się z pieszym również wymaga ostrożności.

Na całe szczęście gmina Niemodlin to malownicze tereny, trasę za sprawą ścieżek rowerowych można dobrać do naszej kondycji i dotrzeć nawet do najbardziej oddalonych wsi często nie wyjeżdżając na asfalt. Wiele miejsc, terenów i urok Borów Niemodlińskich naprawdę pozwala oderwać się od codzienności i natłoku zadań. Niech tylko dni staną się dłuższe i będzie cieplej a kolejne trasy będzie trzeba poznać.

Gdy zapomnimy się i dzień będzie dobiegać końca ważnym elementem będzie oświetlenie naszego pojazdu. W dobie obecnych czasów, nowinek technicznych możemy wyposażyć swój rower w niedrogie już oświetlenie typu LED zasilane bateryjnie. Plusem takiego oświetlenia jest to, że nie wymaga ono dynama, które dawniej stawiało  opór podczas nocnych powrotów. Zastosowanie oświetlenia ledowego eliminuje częstą wymianę baterii, co miało miejsce w starszych oświetleniach typu żarówkowego. Dodatkowo możemy doposażyć swój pojazd w elementy odblaskowe. Dowolność wszelaka począwszy od szkiełek kończąc na naklejkach odblaskowych, kamizelkach. Jaki element by to nie był zwiększa on Waszą widoczność a zarazem bezpieczeństwo wieczorną porą.

Na koniec nie zapominajcie też o ważnym elemencie jakim jest kask na głowę. Odpowiedni ubiór to podstawa, polecam też rękawiczki. Te elementy szczególnie istotne podczas upadku ochronią Nas przed uszczerbkiem na ciele i zdrowiu. Naprawdę warto, specjalistyczna odzież uratowała mnie już dwukrotnie od niepotrzebnego urazu.

Życzę Wszystkim wielbicielom tej formy spędzania wolnego czasu, wspaniałych wycieczek, pogody oraz równej ilości powrotów co wyjazdów. Do zobaczenia na trasach Borów Niemodlińskich i może gdzieś dalej.

Pozdrawiam.