Likwidacja funduszu sołeckiego! Czy gmina jest bankrutem ?

przez Nd

Burmistrz obiecywała Fundusz Obywatelski a zlikwidowała wprowadzony przez poprzednika Sołecki!

W czwartek 25 lutego odbyła się sesja podczas której przegłosowano uchwałę Pani Burmistrz o likwidacji Funduszu Sołeckiego w 2022 roku.

Przypomnijmy, fundusz sołecki został wprowadzony przez poprzedników obecnej władzy. Dzięki tym środkom znacznie poprawiła się sytuacja w sołectwach. Mieszkańcy wspólnie rozpatrywali o wydatkowaniu, decydowali , co w danym roku powstanie i co trzeba naprawić. Wykonywano bieżące remonty dróg szutrowych, pielęgnowano gminne tereny zielone,   naprawiano zabawki na placach zabaw, wykonywano bieżące remonty świetlic, powstawały wiaty czy mini strefy fitness. Nie można pominąć ważnego faktu, bardzo często środki z funduszu były przekazywane na niezbędne materiały a wykonanie to zasługa samych mieszkańców.

Jak mogliśmy zaobserwować Pani Burmistrz chętnie fotografowała się przy tych inwestycjach, zapominając o osobach, dzięki którym, one powstały.

Smutne jest także zachowanie radnych. Na 15 naszych przedstawicieli w gminie tylko czworo wyraziło swój sprzeciw w trakcie głosowania. Byli to: radny Paweł Kotwica, Adam Jagiełło, Grzegorz Krzyśków, i Krzysztof Trzmielewski.

Tradycyjnie już głowę w piasek schował Przewodniczący Rady Pan Bartosz Wajman, który wstrzymał się od głosu. Pozostali poparli uchwałę pozbawiając mieszkańców sołectw środków na bieżące potrzeby. Argumentem do podjęcia takiej decyzji była zła sytuacja finansowa gminy, na co uwagę zwróciła Regionalna Izba Obrachunkowa. Wskazała, że niezwłocznie należy ograniczyć wydatki. Gmina może mieć poważny problem z uchwaleniem budżetu w kolejnych latach.

Z treści uchwały wynika, że rezygnacja z FS była jedną z wielu możliwości. Czy nasi rani w tej sytuacji nie powinni zacząć od siebie obniżając swoje i tak wygórowane diety? Lub rozważyć ponownie wysokość wynagrodzenia  naszego burmistrza, które jest porównywalne do pensji, jakie otrzymują Prezydenci w miastach wojewódzkich. Zwróćmy te z uwagę, że w Niemodlinie powołany jest zastępca burmistrza. Obecnie w gminach o podobnej wielkości z takich funkcji dawno już zrezygnowano ograniczając koszty i wydatki bieżące.

Projekt uchwały:

Zabawny jest także fakt, że z początkiem lutego tego roku zorganizowano spotkanie Pani Senator Jazłowieckiej (jednego z inicjatorów powstania funduszu soleckiego), Pani Burmistrz oraz zaproszonych Sołtysów. Spotkanie tyczyło się optymalnego wykorzystania funduszu sołeckiego. Wraz z projektem powyższej uchwały odnoszącej się do likwidacji funduszu sołeckiego z profilu FB gminy zniknęły posty i fotografie dotyczące tego spotkania.

Czy faktycznie Nasza gmina jest na skraju bankructwa? Oto wypowiedz Naszego Radnego na jednym z portali społecznościowych.

Dziękujemy za nadesłany materiał - Zespół Portalu

źródła materiałów - strona gminy, FB

Zapraszamy do pozostawienia komentarzy.